Uvítanie
Slovo na úvod
Diskusné fórum
  » o anjelikoch
  » o všeličom
Poradenské fórum
Naše anjeliky
Skúsenosti a príbehy
Môj príbeh
Odborné názvy
  - lexikon
Ako pomôcť?
Okno poznania
Nebeská záhrada
Naše detičky
  » diskusné fórum
  » poradenské fórum
Básne
Literatúra
Poslali ste nám
Články z tlače
Zaujímavé stránky
Finančný príspevok
     
 
 
 


 
Upozornenie    
  Všetky poznatky som spísala ako laik. Čerpala som z odbornej literatúry, zo zozbieraných informacií k tejto tématike a z mojich vlastných skúseností. Touto cestou by som ich aspoň v krátkosti chcela podať ďalej.  
     
     
Info    
  Vítaný je každý, kto by nám mohol napísať ďalšie poznatky alebo podať informácie z lekárskej praxe. Veľmi rada zverejním každý Váš príspevok, e-mailová adresa info@anjeliky.sk.  
     


  Abort = Potrat

O potrate hovoríme vtedy, keď sa tehotenstvo spontánne ukončí v priebehu prvých 23. až 28. týždňoch gravidity. Za potrat označujeme, keď dieťatko neprejavuje žiadne príznaky života ako napr. tlkot srdca alebo pulzovanie pupočnej šnúry a váži pod 500g.
Pod potratom možno rozumieť i ukončenie tehotenstva ešte pred životaschopnosťou dieťatka. (to znamená, že dieťatko sa narodí živé, ale nie je ešte schopné prežiť - nízka váha, problémy s dýchaním alebo rôzne iné defekty).

Príčina potratu alebo vyvolanie potratu môže byť spôsobené, napr. genetickými defektami, infekciami, hormonálnymi poruchami, poruchami placenty, veľkými myómami alebo aj neznášanlivosťou krvných skupín medzi matkou a dieťatkom, atď.

Riziko potratu sa zvyšuje s vekom ženy a s počtom predchádzajúcich tehotenstiev a patrí medzi najčastejšie komplikácie tehotenstva.



U 95 % žien je potrat sprevádzaný krvácaním. Vtedy je nevyhnutné ísť k lekárovi alebo žiadať o rýchly prevoz do nemocnice. Akékoľvek krvácanie je nutné brať vážne. Lekár pravdepodobne prevedie vnútorné vyšetrenie hmatom a vyšetrenie ultrazvukom, aby zistil, či sa dieťatko vyvíja v poriadku.

Pri veľmi miernom krvácaní sa neodporúča vykonávať práce, ktoré by vyžadovali akúkoľvek väčšiu telesnú námahu. Taktiež žiadny šport či gymnastiku a pohlavný styk. Je potrebné informovať lekára.

Pri silnejšom krvácaní je potrebné, ľahnúť si radšej do chladnejšej miestnosti (alebo na podbrušie priložiť chladný obklad) s nohami vyvýšenými nahor. Okamžite zavolať lekára.

Pri veľmi silnom krvácaní je nutné ihneď privolať rýchlu zdravotnú službu. Silné krvácanie môže poukazovať na predčasné uvoľnenie sa placenty (lat. praevia). Krvácanie predstavuje nebezpečie pre ženu (strata krvi až šok), ako aj pre dieťatko (úmrtie pre náhlu nedostatočnosť placenty).


Predčasné odlučovanie placenty - placenta sa uvoľňuje od steny maternice a môže spôsobiť krvácanie a bolesť brucha. Dieťatko môže byť ohrozené na nedostatok kyslíka a výživných látok. Predčasné odlučovanie placenty sa môže prihodiť tehotným maminkám s nejakou formou neskorej gestozy (ochorenie tehotných) alebo po úraze brucha (úder do brucha, pád a pod.).
Niekedy je nevyhnutná transfúzia krvi a v posledných mesiacoch tehotenstva je zväčša tehotenstvo ukončené cisárskym rezom. O dieťatko sa nemusíte strachovať, dnešná medicína umožňuje lekárom zachrániť deti predčasne narodené už v 24. týždni tehotenstva.
Ak sa odlučuje len malá časť placenty, budete musieť byť v kľude na lôžku, pokiaľ krvácanie neustane.



Druhým možným symptómom potratu sú predčasné kontrakcie.

V súčasnosti je možné za pomoci ultrazvuku ihneď zistiť stav dieťatka. Ak je srdečná činnosť v poriadku, podávaním magnézia a prísneho odpočinku, sa dá hroziacemu potratu často predísť.



Existujú rozličné druhy potratov:

Abortus imminenz: jedná sa zväcša o ľahké krvácanie spojené s bolesťami podbrušia (bolesti možno porovnať s bolesťami na začiatku menštruácie).
- ošetrenie - podávanie Magnezia, Progesteron injekcií alebo tabletkami Utrogestan, odporúča sa úplný pokoj a odpočinok.

Abortus incipiens: tento druh potratu je zväčša sprevádzaný bolesťami v dôsledku kontrakcií, plodová voda odtiekla. Maternica sa otvorí a predčasnému pôrodu už nemožno zabrániť.

Abortus incompletus: hovoríme vtedy, keď žena potratí, ale nie úplne, t.j. v maternici zostane napr. časť placenty. Je nutná operatívna cesta pre úplné ukončenie tehotenstva.

Abortus completus: úplný potrat, maternica je "vyprázdnená" a krvácanie zmiernené až zastavené

Missed abort: Embryo a placenta odumrú, ale zostanú v maternici čiže nenastane žiadne krvácanie alebo kontrakcie (matka zväčša ešte nevie, že dieťatko už nie je životaschopné). Tehotenské symptómy zmiznú, no žena ich môže spozorovať na tele až neskôr. Pri rannom tehotenstve je potrebné embryo vyňať z maternice (ako to poznáme pri interupciách). Pri pokročilom tehotenstve musí žena za pomoci liekov podporujúcich vyvolanie kontrakcií, dieťatko porodiť.



Intrauterinové úmrtie plodu = Úmrtie dieťatka v maternici

Pri jednej tretine úmrtia detí je príčina neznáma. To znamená, že dieťatko bolo úplne zdravé a životaschopné.
Placenta, plodová voda, pupočná šnúra boli v poriadku, t.j. dieťatko bolo počas celej gravidity dostatočne vyživované.

V ostatných prípadoch úmrtia sa zväčša jedná napríklad o rôzne ochorenia (infekcie a pod.), o nedostačujúcu výživu dieťatka placentou alebo napr. zahrdúsenie pupočnej šnúry.

Pri úmrtí dieťatka ešte v maternici sa vytratí z tela matky ako prvý tehotenský hormón z krvi a s tým aj tehotenské vnemy a pocity. Je možné, že žena pocíti, že pochudla. Preto sa odporúča pokles na váhe ihneď prekonzultovať s lekárom.
Jedným zo základných ukazovateľov je, že žena prestane cítiť pohyby dieťatka, tak ako bola na ne zvyknutá.
V dnešnej dobe sa dá veľmi rýchlo za pomoci ultrazvuku zistiť, či dieťatko javí známky života alebo nie. Ak dieťatko nežije (lekári nezachytia žiadnu srdečnú činnosť), je nevyhnutné čo najskôr vyvolať pôrod.

Žena by mala mať možnosť voľby a rozhodnúť sa pre spôsob pôrodu, či už pre bežný vaginálny pôrod alebo pre cisársky rez.
Cisársky rez mnohí lekári neodporúčajú, pretože liečba a zotavenie trvá dlhšie ako po bežnom pôrode. Tiež riziká cisárskeho rezu sú väčšie, jedná sa predsa len o operáciu.

Pri normálnom vaginálnom pôrode je potrebné, aby žena mala veľmi dobrú opateru a podporu zo strany pôrodných asistentiek.
Psychická záťaž, ktorú musí prekonať je veľmi náročná a ťažká. Tiež je potrebné podávať lieky proti bolestiam, kontrakcie sú silnejšie a o to bolestivejšie ako pri pôrode živého dieťatka.

Intrapartálna úmrtnosť dieťatka: známená, že dieťatko zomrelo počas pôrodu
V súčasnosti úmrtnosť detí počas pôrodu je oveľa zriedkavejšia ako tomu bolo v minulosti. Dieťatko umiera napríklad na nedostatok kyslíka (udusením). Alebo na následok problémov s pupočnou šnúrou. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa stane, že dieťatko umiera následkom poranení počas pôrodu.
Vo väčšine prípadoch pri akýchkoľvek komplikáciach vaginálneho pôrodu, sa vykonáva núdzovo cisársky rez.

Neonatálna úmrtnosť dieťatka: znamená, že dieťatko zomrelo v priebehu 4 týždňov po pôrode
Smrť novorodenca nastáva najmä v dôsledku problémov s dýchaním, zväčša sú postihnuté detičky, ktoré sa narodili predčasne alebo boli dhlšie prenášané po termíne. Alebo sú to detičky s rôznymi vrodenými chybami.
V minulosti umierali deti i na rôzne infekcie. Dnes, vďaka zlepšeným hygienickým podmienkam a najmä vďaka liekom-antibiotikám, ktoré má naša medicína k dispozícii, úmrtnosť detí na infekcie je minimálna.


SIDS - Sudden Infant Death Syndrom

SIDS je nečakané úmrtie dieťatka väčšinou do jedného roku života.
Dieťatko umrie v spánku bez akýchkoľvek príčin a varovaní.
Podľa štatistík najčastejšie umierajú deti medzi 2 a 4 mesiacom života, o vyššom riziku možno hovoriť až do 6 mesiaca života.
Úmrtie dieťatka nastáva podľa štatistík najmä v skorých ranných hodinách. Tiež štatisticky vyhodnotené 60 % detí sú chlapci a vyššia úmrtnosť detí je v zimných mesiacoch.
Pre tento doposiaľ ešte stále nevysvetliteľný syndróm neexistujú žiadne pravidlá alebo ochrana dieťatka. Deti sú úplne zdravé, krásne priberajú na váhe a zdravo sa vyvíjajú.
Pre lekársku vedu i v dnešných časoch je SIDS veľkou záhadou.

Rizikovým faktorom je napríklad: - dieťatko spiace na brušku
                                                - fajčenie matky / zafajčené miestnosti
                                                - príliš teplé oblečenie detí
                                               

Viac zhrnutých informácií možete nájsť pod SIDS, ktoré nám zaslala Janka Vašinová.

Syndrómom SIDS sa zaoberá i Slovenská nadácia SIDS.

Niekoľko informácii môžete nájsť na zahraničnej internetovej stránke http://sids-network.org.
Stránka je venovaná rodičom a detičkám, ktoré nás opustili na syndróm SIDS.



© 2019 Anjeliky, všetky práva vyhradené
Za stránky je zodpovedná Denisa Trnková,
e-mail